JP Hobby ER-150 Full Set (Aviation Jet F4U Corsair 2.7m or P40 or similar) + Controller
Art.-Nr. JPH-EROLEB-150-AJ-F4U
€705.04
zzgl. Versand
Lieferzeit
lieferbar
1
Auf den Merkzettel
Kundenrezensionen
Rezensionen nur von verifizierten Kunden
Noch keine Rezensionen. Sie können dieses Produkt kaufen und die erste Rezension abgeben.
Produkt weiterempfehlen
JP Hobby ER-150 Full Set (Aviation Jet F4U Corsair 2.7m or P40 or similar) + Controller
Produktbeschreibung
Marke: JP Hobby
Electric Retract ER-150 (F4U Corsair 2.7m or P40)
> Model Weight: until 20kg
> Struts diameter: 18 mm
> Mounting diameter: 10mm (main gear)
> Angle: 90°
> Main Gear Rotation direction: 2x Inside (jack side) and 90°
> Tail Rotation direction: 1x Inside (jack side)
> Mounting: 2x Low + 1x Vertical
> Wheels: 2x 95mm + 1x 55mm (tail wheel) (40 to 50 possible)
Data sheet
| Serial | JP Hobby ER-150 (20kg) |
| Strut(s) Diameter(s) (mm): | 18 |
| Wheel(s) axle(s) diameter(s) (mm) | 8mm (main) - 5mm (front) |
| Weight (gr): | 1095gr |
| Max weight | Up to 20kg |
| Torque | 12kg/cm |
| Rotation angle | 90° |
| Rotation direction | Inside (jack side) |
| Working voltage (Volts): | 7.4 to 8.4v (2s LiPo) |
| Connection: | JP Hobby JST type plug (+/-) for JP Hobby retracts |
| Material | Aluminium, Rubber |
| Mounting | Low |
More info
JP Hobby ER-150 Full set with 90° rotation wheels (main gear) and Controller for Aviation Jet F4U Corsair 2.7m or P40 models or planes using similar landing gears up to 20kg
CNC Machined aluminium articulated and mechanical suspended « scale » electric landing complete gear set including 95mm and 55mm (40 to 50 possible) wheels with 3 retracts with JP Hobby V1 version controller retract box. Main gear and single tail gear. For planes up to 20kg.
Specifications
- Materials: Aluminium
- Suspension: mechanical
- Wheels: ball bearings mounted
- For planes up to 20kg
- Tail wheel retractable system with steering
Technical Specifications
- Struts diameter: 18mm
- Mounting Struts diameter: 10mm (main gear)
- Main gear wheels diameter: 95mm
- Tail gear wheel diameter: 55mm (40 to 50 possible)
- Wheels axle diameter: 8mm (main) - 5mm (tail)
- Weight: 1095gr
- Dimensions: for detailed dimensions, please refer to the pictures
- Working voltage: 7.4-8.4V (2S LiPo)
Content
- 2x Scale metal struts for main landing gear equiped with 95mm 90° rotating wheels
- 1x metal strut for tail gear equiped with 55mm wheel and steering
- 3x Electric Retracts JP Hobby ER-150 (main gear and tail wheel)
- 1x JP Hobby Tricycle Controller Retract Box ER-150 V1 (HV)
Requires
- 2 cells battery (if used with HV sequencer - recommended - if you don't use the flight battery to power it)
- Tail direction servo
Preise anzeigen in:EUR

